reklama
kategoria: Finanse
artykuł sponsorowany
18 marzec 2016

Jak zaplanować nasze wydatki przed świętami?

zdjęcie: Jak zaplanować nasze wydatki przed świętami? / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Planowanie i gospodarowanie budżetem z reguły nie jest proste. Jak nie dać się zwariować i odpowiednio zaplanować wydatki przed Świętami? Zapoznajmy się z poradami naszego eksperta Michała Konopki z firmy Moneyman.pl
Jak zaplanować nasze wydatki przed świętami?
    
Planowanie i gospodarowanie budżetem z reguły nie jest proste, zwłaszcza w miesiącach z wypadającymi świętami kościelnymi oraz okolicznościowymi. W marcu 2016 roku przypadają Święta Wielkanocne (najważniejsze święta katolickie w całym roku). Jest to okres, do którego przygotowania uszczuplą nasz budżet domowy. Jak nie dać się zwariować i odpowiednio zaplanować wydatki przed Świętami? Zapoznajmy się z poradami naszego eksperta Michała Konopki Prezesa Zarządu Moneyman.pl 

Wydatki okolicznościowe, a wydatki regularne

Rozmowę na temat przygotowań do świąt pod kątem finansów z naszym ekspertem z firmy Moneyman.pl zaczęliśmy od jednego z kluczowych pytań: czy planowanie wydatków świątecznych znacząco odbiega od regularnego organizowania miesięcznego budżetu? „Zasadniczo można przyjąć, że jest to wydatek jak każdy inny, a co najważniejsze jest on planowany. Planowany, czyli taki, o którym wiedzieliśmy już wcześniej, a więc mogliśmy się do niego przygotować”. Z doświadczenia wiemy, że nawet osoby stabilne finansowo mają problem z wygospodarowaniem wcześniej odpowiedniej sumy tak, aby podczas wyboru upominków nie odczuć nadto ubytku w portfelu. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są przede wszystkim wydatki nieplanowane (najczęściej kosztowne) oraz postępujący konsumpcjonizm. Idąc krok dalej, zapytaliśmy Pana Michała o metody planowania wydatków. „Planowanie jest czynnością, którą lubimy robić, jednak gdy przychodzi do realizacji założeń, zaczyna brakować motywacji. Najbardziej oczywistym przykładem, którego nie mógłbym nie podać są postanowienia noworoczne – masa planów, nadziei i chęci zmian, z których rzadko coś wychodzi. Pamiętajmy, że planowanie i trzymanie się założeń nie jest naszą wrodzoną umiejętnością, nabywamy ją w trakcie życia i ciągle doskonalimy. Jak planować? Z głową, na spokojnie i z wyprzedzeniem. To jedyna sensowna rada. Zdecydowana większość społeczeństwa jest wzrokowcami, więc polecam tworzenie list, chociażby na zwykłej kartce papieru. Znając swój budżet i zobowiązania łatwo jest wyliczyć ile możemy przeznaczyć na upominki. Znając kwotę, wystarczy zastanowić się nad prezentem i zacząć oszczędzać. Jeśli oszczędzanie przekracza nasze możliwości, warto rozpatrzyć opcję pożyczki, dzięki której nie musimy rezygnować z wybranego podarunku dla bliskiej nam osoby”.  Rady eksperta pokazały przede wszystkim, że zarówno planowania wydatków, jak i oszczędzania można się nauczyć. Jeśli nasze dochody pozwalają co miesiąc odłożyć pewną sumę pieniędzy, warto to robić dla własnego spokoju. Jeśli natomiast nasza sytuacja finansowa jest niestabilna, nic nie stoi na przeszkodzie aby miesiąc przed większymi wydatkami delikatnie ograniczyć zakupy droższych rzeczy. Zgromadzone pieniądze możemy przeznaczyć na nasze zobowiązania oraz podstawowe zakupy. Pozostaje także opcja zaciągnięcia zobowiązania, które można spłacać w dogodnych dla siebie ratach (często bez ponoszenia dodatkowych kosztów). 



Od teorii do konkretów

Zgodnie z opinią Pana Michała z Moneyman.pl, tworzenie list jest najskuteczniejszym sposobem na uporządkowanie wszelkich wydatków. Dzięki zapisywaniu każdego kosztu jaki musimy ponieść mamy nie tylko kontrolę nad finansami, ale też o niczym istotnym nie zapomnimy. Pierwsza lista robocza powinna zawierać wszystko, co jest nam niezbędne do osiągnięcia celu – lista zakupów spożywczych, chemia, tekstylia, wyposażenie domu oraz oczywiście upominki. Pełen przekrój pozwoli na całkowitą wycenę wydatków, którą można łatwo korygować o wykreślanie zbędnych pozycji bądź pomniejszanie kwot przeznaczonych na ich realizację. Świadome i racjonalne zakupy podreperują każdy budżet. Internet stanowi ogromne źródło wiedzy, a porównywarki cenowe są zdecydowanie dobrą pomocą. Rynek daje konsumentowi prawo wyboru – możemy dokonać zakupu tam, gdzie nam najwygodniej lub tam, gdzie jest najtaniej. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług konkretnej organizacji warto poczytać krążące opinie lub przed dokonaniem zakupu wysłać zapytanie do sprzedającego. Na wielu aukcjach opisy są celowo niejasne, tak aby wprowadzić klienta w błąd, dlatego warto zwracać szczególną uwagę na specyfikację przedmiotu. Wiele przedsiębiorstw wychodzi z inicjatywą i sami proponują konkretne produkty jako idealne pomysły na prezent, oferując dodatkowo gratisy, rabaty, a nawet kreatywne pakowanie. Taka opcja sprawdzi się świetnie, gdy czas nagli, a w głowie pozostaje pustka. 


Tanio i efektownie

Święta Wielkanocne to bardzo dobra okazja na zrobienie drobnego remontu w mieszkaniu przed przyjazdem rodziny i znajomych. Możemy wymienić kilka przestarzałych sprzętów lub dokupić brakujące. Jeśli chcielibyśmy do tego dodać praktyczne podarunki (np. sprzęty gospodarstwa domowego) lub upominki spersonalizowane, które na co dzień będą przypominały obdarowanym o naszej trosce i miłości jaką ich darzymy, możemy nasz budżet rozszerzyć o dodatkową gotówkę. Jak to zrobić?. Firma MoneyMan przychodzi z pomocą umożliwiając skorzystanie z darmowej pierwszej pożyczki w wysokości 1000 złotych. Na jej spłacenie mamy 30 dni. Nie musimy się martwić tu i teraz, a możemy sprawić bliskim radość oraz cieszyć się przez nas samych. Jeżeli jesteśmy już klientem Moneyman możemy dobrać kolejną pożyczę nawet w kilka, kilkanaście minut przez aplikację w swoim telefonie.
Najważniejsze jest aby nie dać się zwariować i przygotować się z głową do świąt lub innych pojawiających się okazji. Sprawdzajmy czy dana firma pokazuje nam wszystkie koszty pożyczki oraz przedstawia wzór umowy, z którą możemy się wcześniej zapoznać. Takie informacje powinny znaleźć się na stronie internetowej. Jeśli wszystko zostało przeanalizowane i przemyślane, nie powinniśmy mieć później jakichkolwiek problemów. 
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowy Dwór Gdański
4°C
wschód słońca: 07:37
zachód słońca: 15:27
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Dworze

kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie,...
wstęp biletowany