26 wrzesień 2022

MF od października podnosi oprocentowanie obligacji oszczędnościowych

Oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy zostanie podniesione od października - poinformowało w poniedziałkowym komunikacie Ministerstwo Finansów.
REKLAMA

"W październiku podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o terminie zapadalności powyżej 3 miesięcy. O 0,25 pp wyższe będzie oprocentowanie instrumentów 3-letnich. Jeszcze bardziej atrakcyjne, bo wyższe o 0,50 pp, będzie oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 4 do 12 lat" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych OTS pozostaje bez zmian.

Jak dodał Skuza, resort podnosząc oprocentowanie chce zachęcać klientów do pomnażania oszczędności przy pomocy obligacji skarbowych.

Według danych ministerstwa w październiku, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP, oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc.

Ponadto resort podniesie oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,85 proc. dla 3-latek, 7,00 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Z kolei 6-letnie i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 500 plus" oprocentowane będą odpowiednio na 7,20 proc. i 7,50 proc. w pierwszym roku.

Cytowany w komunikacie wiceminister Skuza przypomniał, że od października funkcję agenta emisji obligacji detalicznych pełnić będzie także bank Pekao SA.

"Liczymy na to, że od października nowa grupa klientów będzie mogła wykorzystać zalety naszych obligacji przy pomnażaniu swoich oszczędności" - stwierdził Skuza.

Do tej pory obligacje skarbowe były dostępne w oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego i przez specjalne strony w internecie. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Nowy Dwór Gdański
1.1°C
wschód słońca: 07:32
zachód słońca: 15:29
Koronawirus
pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Dworze

kiedy
2022-12-03 15:00
miejsce
Barcelona Restaurant & Rooms,...
wstęp biletowany