Woda w kranie w pięciu miejscowościach nie nadaje się do spożycia; sanepid wykrył bakterie
"Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim informuje, iż została wydana decyzja stwierdzająca brak przydatności wody do spożycia przez ludzi (...) dla wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w miejscowości Roszkowo, w gminie Pruszcz Gdański zaopatrującego miejscowości: Roszkowo, Rokitnica, Radunica" - podał w środę na swojej stronie internetowej PPIS w Pruszczu Gdańskim.
W komunikacie wskazano, że powodem jest stwierdzenie ponadnormatywnej zawartości bakterii grupy coli w próbce wody pobranej w punkcie zgodności: 89 jednostek tworzących kolonie/100 ml (wartość dopuszczalna 0 jtk/100 ml).
Ponadto, sanepid wykrył bakterie także w wodociągu zbiorowym, który zaopatruje miejscowości Mierzeszyn (z wyłączeniem ulic: Klonowej, Cyprysowej i Jeziornej) oraz Zaskoczyn (Dom Pomocy Społecznej "Leśny) w gminie Trąbki Wielkie.
Jak podał sanepid, w tym wodociągu stwierdzono ponadnormatywną zawartości bakterii grupy coli w punkcie zgodności: 12 jtk/100 ml (wartość dopuszczalna 0 jtk/100 ml).
Wskazano, że woda nie nadaje się do spożycia oraz celów gospodarczych. Nadaje się tylko i wyłącznie do spłukiwania sanitariatów czy mycia podłóg.
Gmina Pruszcz Gdański w mediach społecznościowych podała listę punktów dystrybucji, w których zaparkują beczkowozy. Są to trzy punktu w Rokitnicy, jeden w Radunicy i jeden w Roszkowie. Przekazano, że dodatkowo będzie dystrybuowana woda butelkowa w świetlicy w Rokitnicy oraz na posesjach sołtysów Rokitnicy, Radunicy i w Roszkowie.
W komunikacie podano, że zgodnie z informacją uzyskaną od zarządcy wodociągu trwają prace, które mają przywrócić odpowiednią jakość wody.
Spożycie wody z bakteriami gr. coli, Escherichia coli, Enterokoków powoduje zatrucie pokarmowe, którego charakterystycznymi symptomami są: gwałtowna biegunka i ból brzucha. Często dochodzą do tego nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne osłabienie, a niekiedy pojawiają się też zawroty głowy oraz podwyższona temperatura ciała.(PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ jann/