Kryminalni zatrzymali poszukiwanego dwoma listami gończymi.

zdjęcie: Kryminalni zatrzymali poszukiwanego dwoma listami gończymi. / fot. KPP w Nowym Dworze Gdańskim
fot. KPP w Nowym Dworze Gdańskim
Policjanci wydziału kryminalnego nowodworskiej komendy zatrzymali mężczyznę poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości i nie stawił się do zakładu karnego w celu odbycia kary. Do więzienia został doprowadzony przez policjantów.

W przypadku osób, które popełniły przestępstwo i zostały skazane prawomocnym wyrokiem, nie zawsze w trakcie trwania postępowania na ten wyrok czekają w areszcie. Wielokrotnie zdarza się tak, że osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa odpowiada za swój czyn z tzw. wolnej stopy. Oznacza to, że oskarżony pozostaje na wolności aż do prawomocnego ukończenia postępowania. Kiedy postępowanie sądowe kończy się wyrokiem pozbawienia wolności, skazany ma podany termin, w jakim musi się stawić w więzieniu, aby odbyć karę.

Taka sytuacja była również w przypadku 39-letniego mieszkańca powiatu nowodworskiego, który został skazany i zlekceważył sądowy wyrok. Pomimo kolejnych sądowych wezwań do stawiennictwa w zakładzie karnym, mężczyzna ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Dlatego też Sąd Rejonowy w Malborku w lutym 2021 roku wystawił za mężczyzną pierwszy list gończy, kolejny list gończy wystawiono we wrześniu 2021 roku, a sprawą poszukiwań zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Do zatrzymania doszło w jednej z miejscowości gminy Stegna, w której mężczyzna się ukrywał. Poszukiwany był zaskoczony zatrzymaniem. Nie spodziewał się, że zostanie doprowadzony przez policjantów do zakładu penitencjarnego. Najbliższe blisko 1,5 roku spędzi w więzieniu.