reklama
kategoria: Zdrowie
20 luty 2023

Muzyka i mózg: jak muzyka wpływa na mózgi i może być stosowana w leczeniu chorób neurologicznych

zdjęcie: Muzyka i mózg: jak muzyka wpływa na mózgi i może być stosowana w leczeniu chorób neurologicznych / pixabay/3936373
Muzyka towarzyszy człowiekowi niemalże w każdym aspekcie życia. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak muzyka wpływa na mózg i zdrowie? Okazuje się, że może mieć znaczący wpływ na nasze ciało i umysł, a nawet być stosowana w leczeniu chorób neurologicznych.
REKLAMA
Okazuje się, że słuchanie muzyki może wywoływać reakcje chemiczne w mózgu, które wpływają na samopoczucie i zachowanie. Muzyka może wpływać na stres, poprawiać nastrój i pomagać w radzeniu sobie z bólem. Co więcej, terapia muzyczna może być stosowana w leczeniu różnych chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

Muzyka a psychika

W celu zbadania związku między stanem zdrowia psychicznego, przyzwyczajeniami dotyczącymi słuchania muzyki oraz neurologiczną reakcją na muzyczne emocje, naukowcy z Centre for Interdisciplinary Music Research na Uniwersytecie Jyväskylä, Uniwersytecie Aalto w Finlandii oraz na Uniwersytecie Aarhus w Danii postanowili wykorzystać dane behawioralne oraz obrazy neurologiczne. Wyniki badań, opublikowane w sierpniu 2015 roku w czasopiśmie Frontiers in Human Neuroscience, miały na celu odkrycie, czy podobny efekt "przeżuwania" i ponownego przeżywania można uzyskać poprzez słuchanie określonego typu muzyki. Emily Clarkson, muzykoterapeutka i jedna z głównych autorek badania, twierdziła, że istnieje kilka sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami, a jednym z nich jest "przeżuwanie", czyli nieustanne myślenie nad negatywnymi sprawami i wracanie do nich.

Badania

Badanie obejmowało pacjentów z różnymi diagnozami, w tym depresją, stanami lękowymi i neurotyzmem, którzy zostali zapytani o rodzaj, sposób i regularność słuchania muzyki. Według wyników, zaburzenia lękowe i neurotyzm były bardziej powszechne u osób, które regularnie słuchają smutnej lub agresywnej muzyki, a ten trend szczególnie dotyczył mężczyzn. Dodatkowo, naukowcy przebadali procesy zachodzące w mózgu podczas słuchania muzyki wesołej, smutnej oraz wywołującej strach przy użyciu rezonansu magnetycznego.

Z analizy wynika, że u mężczyzn, którzy słuchają smutnej muzyki jako ujścia dla negatywnych emocji, obserwowano obniżoną aktywność środkowej kory przedczołowej, natomiast u kobiet, które słuchały muzyki w celu regulacji emocji, zaobserwowano podwyższoną aktywność w tym samym obszarze mózgu. Ten obszar jest ważny dla regulacji emocji. Zdaniem profesora Elviry Brattico, podwyższona aktywność w tym obszarze mózgu związana ze słuchaniem muzyki może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie mózgu w dłuższej perspektywie. Analiza ta sugeruje, że nasze przyzwyczajenia związane ze słuchaniem muzyki mogą wpływać na nasze zdrowie psychiczne i neurologiczną odpowiedź na emocje wywołane przez muzykę.

Smutne kawałki

Analiza pokazuje, że nie każdy rodzaj muzyki wpływa korzystnie na funkcjonowanie człowieka, ale badania przeprowadzone na Uniwersytecie Durham w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii wykazały, że nawet "smutna" muzyka może przynosić słuchaczom uczucie komfortu i przyjemności. W badaniu wzięło udział 2400 osób, które zostały zbadane pod kątem przeżywanych emocji i doświadczeń związanych ze słuchaniem smutnych piosenek. Większość badanych opisała swoje doświadczenia jako "pozytywne". Autor badania, doktor Tuomas Eerola, uważa, że wyniki badań pomagają zrozumieć, w jaki sposób ludzie regulują swój nastrój za pomocą muzyki, a także jak muzykoterapia może wpływać na poczucie komfortu, ulgi czy radości. Wcześniejsze badania opublikowane w Journal of Consumer Research sugerują, że ludzie słuchają smutnej muzyki w sytuacjach, gdy doświadczają głębokiej, osobistej straty, takiej jak zakończenie związku, i że muzyka wówczas pełni rolę substytutu utraconej osoby. Porównuje się ją do empatycznego przyjaciela, który rozumie, przez co przechodzi człowiek, który właśnie stracił kogoś bliskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Nowy Dwór Gdański
11.3°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Nowym Dworze

kiedy
2024-12-07 20:00
miejsce
Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 18:00
miejsce
Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie,...
wstęp biletowany