Tugańska perła: historia Nowego Dworu Gdańskiego
Sławomir Milejski/CC BY-SA 3.0 PL DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed. en
Położony nad rzeką Tugą Nowy Dwór Gdański zachwyca swoim urokiem i spokojem. Żuławy Wiślane to fantastyczne miejsce.
REKLAMA
Tego szukamy w Nowym Dworze Gdańskim
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Nowy Dwór Gdański pogoda, Nowy Dwór Gdański, Nowy Dwór Gdański pogoda, Nowy Dwór Gdański pogoda na 10 dni, apteki Nowy Dwór Gdański, Nowy Dwór Gdański ostatniej chwili.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Nowym Dworze Gdańskim, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Powiat Nowodworski to region skupiający Żuławy Wiślane i Mierzeję Wiślaną, usytuowany w północnej Polsce, w części wschodniej województwa pomorskiego. Graniczy z Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Charakteryzuje się obecnością wyraźnych pagórkowatych obszarów, osiągających kilkadziesiąt metrów, a Mierzeja Wiślana, położona we wschodniej części powiatu, prezentuje się jako piaszczysty wał z umocnieniami o znaczącej wysokości przekraczającej 0,03 km. Mierzeja ma szerokość od 1 do 2 km i jest połączona z deltą Wisły w zachodniej części. Żuławy natomiast to nisko położona równina delty Wisły. Część Żuław w obrębie powiatu nowodworskiego należy do tzw. Żuław Wielkich, rozciągających się między rzeką Wisłą a rzeką Nogat. Największym i najbardziej uprzemysłowionym miastem w powiecie Nowodworskim jest Nowy Dwór Gdański, usytuowany nad rzeką Tugą, przy drodze krajowej nr 7.
Miasto powiatowe, którego historia sięga połowy XVI wieku, rozpoczyna się od dziedziczenia i nadania królewskiego, które przekazały ziemie w ręce gdańskich patrycjuszy. Zamek został wzniesiony przez Michała Loitza, który sprowadził holenderskich osadników do zagospodarowania okolicznych terenów. Przez wieki posiadłość, znana jako królewszczyzna, była dzierżawiona przez rodziny Wejherów, Jacobsenów i Gembickich.
W wyniku wojen szwedzkich osada doświadczyła upadku, jednak ponowny rozwój nastąpił pod koniec XVIII wieku. Nawet rozbiór Polski i włączenie tych obszarów do Królestwa Pruskiego nie zatrzymało tego rozwoju. Nowy Dwór zaczął się rozbudowywać, a cesarz Wilhelm I nadawał mu prawa miejskie w 1880 r.
Po zakończeniu II wojny światowej wycofujące się niemieckie oddziały zniszczyły wały i śluzy przeciwpowodziowe, co spowodowało zalanie dużego obszaru Żuław, w tym Nowego Dworu. Akcja osuszania rozpoczęła się po wojnie w 1948 r. i sześć lat później miasto zostało siedzibą powiatu.
Neogotycki kościół Przemienienia Pańskiego pochodzi z połowy XIX wieku, a obok niego znajdują się wieża ciśnień z 1909 r. oraz kilka zachowanych XIX-wiecznych budynków parterowych przy ulicach Sikorskiego i Morskiej, stanowiących nieliczne zabytki miasta. Nowy Dwór Gdański aspiruje do miana stolicy Wielkich Żuław. Dawna mleczarnia funkcjonuje obecnie jako muzeum regionalne od kilkunastu lat, będąc częścią Żuławskiego Parku Historycznego.
Zaprzyjaźnij się z Twoim Miastem, aby być na bieżąco
InformacjePogoda
Statystyka
PRZECZYTAJ JESZCZE